×

Upozornění

Pro rozšíření Akeeba Backup Professional package verze 8.0.15 je dostupná aktualizace, ale vyžaduje minimálně PHP verze 7.2, zatímco váš systém má jen 7.0.33-0+deb9u12

Slovníček

Nukleotidy

Hrdí bojovníci za svobodu v jídle. Či, jednoduše řečeno, ti, kdo pečují o to, abychom se z některých potravin neopupínkovali. A v kozím mléce je jich zhruba tolik, co v mateřském. Cák. Už jste někdy slyšeli, aby se ňadrům říkalo „krávy“?! ☺

Polyaminy

Neboli cestáři… starají se totiž o blaho těch mnoha kilometrů střevní sliznice, kterými v nás strava putuje ke svému cíli. Nechceme nikoho urazit, ale kozí mléko má podobný obsah polyaminů jako mléko mateřské.

Laktáza

Platí na laktózu podobně jako Pohlreich na kdejakou špeluňku. Prostě ji předělá na něco, co se dá strávit. Když chybí, tak se to prostě nedá ž..t!

Laktóza (mléčný cukr)

Jádro pudla. Cukr i bič. Prostě to, kvůli čemu kojenec mléko pije, ale zároveň to, co leckomu v jeho pití brání. V kozím mléce je laktózy méně než v kravském, tudíž bývá podle rčení „dobrého po málu“ kozí mléko pro alergika snesitelnější.

ALA (kyselina alfa-linolenová)

Funguje asi jako tlumočník, zkrátka se stará o to, aby si orgány, činné v (životním) řízení, v organismu rozuměly.

ARA (kyselina arachidonová)

Pracuje v těle (a v tom dětském obzvlášť) tak trochu jako alchymista, tedy přetváří na „zlato“ vše, co pozřeme.

Kasein

Je jako politická strana. Obecně vzato pracuje pro dobro věci, má však různé frakce. A ty mohou leckomu pěkně ležet v žaludku. U kaseinu jde hlavně o tu značenou jako αs1. Většina alergiků to schytává právě od ní. V kozím a mateřském se naštěstí tahle frakce vyskytuje méně než v kravském.

Probiotika

Střevní květinářky. Starají se však nejen o výzdobu (tvorba mikroflóry), ale také o to, aby se všichni nově příchozí cítili dobře, sžili se s novým prostředím a nenadělali zbytečně moc nepořádku. Zkrátka, aby se asimilovali (vstřebávání vitaminů, vápníku, laktózy…).

Prebiotika

Střevní revolucionáři. Brázdí si to zažívacím traktem, nikde nespočinou a nabalují na sebe různé živly (např. toxiny). No prostě dělají bugr, čímž však překvapivě provokují okolí k tomu, aby se semklo k sebeobraně (posilují imunitu). Každý jim raději uhne z cesty (zabraňují zácpám) a i leckterý náfuka v jejich přítomnosti splaskne (nadýmání nemá šanci).

Od A až po železo

LA (kyselina linolová) LA dělá s buňkami v těle to, co v LA s celebritami plastičtí chirurgové. Omlazuje!

ARA (kyselina arachidonová) Pracuje v těle (a v tom dětském obzvlášť) tak trochu jako alchymista, tedy přetváří na „zlato“ vše, co pozřeme.

ALA (kyselina alfa-linolenová) Funguje asi jako tlumočník, zkrátka se stará o to, aby si orgány, činné v (životním) řízení, v organismu rozuměly.

DHA (kyselina dokosahexaenová) Učitelka mezi kyselinami. Díky ní nám to zapaluje a spíná ve správný čas a na správných místech.

kasein Je jako politická strana. Obecně vzato pracuje pro dobro věci, má však různé frakce. A ty mohou leckomu pěkně ležet v žaludku. U kaseinu jde hlavně o tu značenou jako αs1. Většina alergiků to schytává právě od ní. V kozím a mateřském se naštěstí tahle frakce vyskytuje méně než v kravském.

laktóza (mléčný cukr) Jádro pudla. Cukr i bič. Prostě to, kvůli čemu kojenec mléko pije, ale zároveň to, co leckomu v jeho pití brání. V kozím mléce je laktózy méně než v kravském, tudíž bývá podle rčení „dobrého po málu“ kozí mléko pro alergika snesitelnější.

laktáza Platí na laktózu podobně jako Pohlreich na kdejakou špeluňku. Prostě ji předělá na něco, co se dá strávit. Když chybí, tak se to prostě nedá ž..t!

polyaminy Neboli cestáři… starají se totiž o blaho těch mnoha kilometrů střevní sliznice, kterými v nás strava putuje ke svému cíli. Nechceme nikoho urazit, ale kozí mléko má podobný obsah polyaminů jako mléko mateřské.

prebiotika Střevní revolucionáři. Brázdí si to zažívacím traktem, nikde nespočinou a nabalují na sebe různé živly (např. toxiny). No prostě dělají bugr, čímž však překvapivě provokují okolí k tomu, aby se semklo k sebeobraně (posilují imunitu). Každý jim raději uhne z cesty (zabraňují zácpám) a i leckterý náfuka v jejich přítomnosti splaskne (nadýmání nemá šanci).

probiotika Střevní květinářky. Starají se však nejen o výzdobu (tvorba mikroflóry), ale také o to, aby se všichni nově příchozí cítili dobře, sžili se s novým prostředím a nenadělali zbytečně moc nepořádku. Zkrátka, aby se asimilovali (vstřebávání vitaminů, vápníku, laktózy…).

nukleotidy Hrdí bojovníci za svobodu v jídle. Či, jednoduše řečeno, ti, kdo pečují o to, abychom se z některých potravin neopupínkovali. A v kozím mléce je jich zhruba tolik, co v mateřském. Cák. Už jste někdy slyšeli, aby se ňadrům říkalo „krávy“?! ☺