Kozí mléko

Koza není kráva

O kozím mléce koluje mezi lidmi mnoho mýtů. Jedni říkají, že je pro alergiky stejně nestravitelné jako to kravské, druzí zase, že je to zázračný všelék. Já místo toho vyprávím příběh.

Když máte doma kojence, který řve hlady, a vy mu jako matka z nějakého důvodu nemůžete nabídnout vlastní mateřské mléko, sednou na vás chmury a nezvednou se, dokud jim s pořádným rozběhem nepodkopnete židli. Jak? Jednoduše tak, že za svoje vlastní, mateřské, seženete náhradní mléko, které bude

Číst dál...

Kozí mléko a zápach

Miluji kozí mléko. Ale nebyla to láska na první pohled. Hlavně si musíte vonět… říkává se, když není jasné, jestli se k sobě dva hodí, nebo ne. A to první, co mě u kozího mléka vždycky napadlo, bylo – fuj, smrdí! Jak ke mně však postupně začaly pronikat nejprve zvěsti a potom i tvrdé důkazy o jeho zdraví prospěšných vlastnostech, zkoušela jsem si k němu nalézt cestu. Otvírala jsem postupně lahve s mlékem, kelímky s jogurtem, balení sýra a jako alchymista je opatrně přibližovala k chřípí, rozechvělému očekáváním... bude tam? A byla! Ta koza tam prostě vždycky byla.

Číst dál...

Kozí štrajk

Skoro se mi chce napsat: v minulém díle jste viděli… a převyprávět v rychlosti znovu to naše mléčné trápení, o kterém jsem se tady poněkud rozvlekle rozhovořila minule. Že by nějaká forma autoterapie? Ale ušetřím vás a povím vám rovnou o tom, jak báječně jsme se měli, když jsme zjistili, že Kuba, můj mladší, ačkoli alergický na kravské, dobře snáší mléko od kozy.

Byl to ráj. Nejen proto, že se to u nás v nádherném kraji Českého ráje doopravdy tak jmenuje, ale hlavně pro ten pocit, že moje děti žijí (= v jejich věku hlavně jedí a pijí ☺) zdravě. A pro noci bez buzení, křiku a převalování. A pro Kubovu kůži bez ekzému.

Číst dál...